عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

مبارزه میان افراطیون صرب (چتنیکها) و کرواتها (اوستاشه ها) زمینه مناسبی برای دولت‌های قدرتمند اروپایی که در بالکان اختلاف منافع داشتند فراهم آورده بود. «بارتو» وزیر خارجه فرانسه که به همراه پادشاه یوگسلاوی در بندر مارسی کشته گردید، مبتکر تزی درمورد تشکیل جبهه‌ای کوچک برای جلوگیری از توسعه طلبی مجارها بود در سال 1934 یوگسلاوی با دیگر کشورهای بالکان این جبهه را تشکیل دادند اما تغییر اوضاع و احوال تز امنیت جمعی بالکان را که فرانسه حامی آن بود عقیم گذاشت. صربها که با دادن هر گونه امتیازی به کرواسی مخالف بودند در سال 1939 با تصرف چک اسلواکی  توسط آلمان هیتلری متوجه خطر عظیمی شدند که موجودیت یوگسلاوی را مورد تهدید قرار می‌داد. در اوت 1939 کرواسی به صورت یک ایالت خودمختار در داخل کشور سلطنتی یوگسلاوی در آمد که سرزمین‌های کرواسی، اسلوونی و منطقه دالماسی و قسمتی از غرب بوسنی و هرزگوین را در بر می‌گرفت قرار داد. دوستی آلمان و شوروی و شکست لهستان و فرانسه از آلمان باعث گردید که اروپای جنوب شرقی پیش روی قدرت بلامنازعه آلمان بدون دفاع بماند.

در اوائل سال 1941 آلمان نازی کشورهای یوگسلاوی، رومانی و بلغارستان را برای امضاء یک پیمان سه جانبه تحت فشار قرار داد. در سال 1941 با حمله آلمان به یوگسلاوی بخش‌های دیگر آن نیز توسط دولت‌های بلغارستان، ایتالیا و مجارستان اشغال گردید. دولت مستقل کرواسی، اسلوونی، قسمتی از سواحل دالماسی و سه جزیره بزرگ دریای آدریاتیک تشکیل گردید. در تاریخ 1941 ارتش آلمان تمامی بوسنی  و هرزگوین و قسمت جنوبی  ایالت مجارنشین (ویوودینا) را به دولت جدید کرواسی واگذار نمود و بلگراد در اشغال ارتش آلمان باقی ماند. لیکن در نهایت فاتحان یوگسلاوی (دولت‌های محور) هر یک قسمتی از خاک یوگسلاوی را به اشغال خود در آوردند. سواحل دالماسی و جزایر دریایآورندآورنمننمنیمنتنن

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

آدریاتیک زیر نظر حکومت دست نشانده مونته‌نگرو قرار گرفت. تسلیم مقدونیه به بلغارستان، ایالت کوزوو به آلبانی و اشغال ناحیه باشکا توسط مجارستان، مقاومت صربها را تشدید نمود.(آسایش زارچی ، 1373: 18)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال اصلی:

آیا جایگاه ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده می باشد؟  

15– سؤالات فرعی :

چگونه قدرتهای بزرگ در طول تاریخ در طریقه مناقشات قومی دهه 90 بالکان تأثیر داشته‌اند؟

علت های تاریخی و جغرافیایی شکل گیری بحران‌های منطقه‌ای در بالکان چگونه بوده می باشد؟

بحران بالکان چگونه شکل گرفت؟

آیا بحران‌های موجود در شبه جزیره بالکان ، اتحادیه اروپا را با معضلات امنیتی مواجه ساخته می باشد؟

آیا اتحادیه اروپا برای حفظ امنیت خود بایستی به بحران‌های شبه جزیره بالکان توجه داشته باشد یا خیر؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه