مطالعه ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

اساسی‌ترین هدف خشونت نسبت به زنان در راستای استراتژی «تصفیه قومی» صربها بوده می باشد. این واژه که از طرف صربها با بار مثبت بهره گیری می گردد، برای تشریح مبارزه خود برای ایجاد یک منطقه جغرافیایی با قومیت ممکن می‌باشد. این امر با بهره گیری از خشونت، ارعاب برای از بین بردن ساکنین غیرصرب آن مناطق، دستگیری، شکنجه، تجاوز جنسی و مرگ انجام می گردد. تصفیه قومی نه عواقب جنگ بلکه هدف آن بوده می باشد. هدف دیگر از انجام این اقدام، تحقیر قومی طرف مقابل بوده می باشد.(رحمانی،1377)

اقتصاد یکی از فاکتورهایی می باشد که بسیاری از متخصصین در مورد بالکان از آن یاد کرده‌اند و معضلات و معضلات اقتصادی را یکی از عوامل بالقوه مناسبات خشن قومی میان اقوام بالکان به خصوص یوگسلاوی می‌دانند. در بعـد اقتصـادی ملت‌ها از محرومیت‌ها و ناخشنودی‌ها بهره می‌جویند و از آن به چشم انداز ناسیونالیستی راه می‌پویند، به ویژه هنگامی که توسعه اقتصادی ناهمگون منطقه‌ای هست و تعادل بین توزیع کالا و شرایط زندگی در کل جامعه یکسان نیست. در حالی که کوزوو یکی از فقیرترین بخش‌های این کشور بود. اسلوونی و کرواسی ثروتمندترین بودند. این اختلاف خیلی بزرگ بود به ویژه هنگامی که آن را با کشورهای اروپایی مقایسه می‌کنیم.

ناسیونالیسم کرواسی نیز در پی بهبود وضعیت اقتصادی خود بود. کرواتها که خود را همواره جزو اروپای غربی می‌دانند خواهان پیوستن به اروپا برای بهبود وضعیت اقتصادی بودند، و ماندن در چارچوب یوگسلاوی چنین امکانی را به آنها می‌داد، در راه ایجاد و گسترش معضلات اقتصادی نهادهای بین‌المللی و کشورهای غربی نیز بی تقصیر نبودند. همچنین دست کم از چهار برنامه تحویل ساختاری و تثبیت سازی صندوق بین‌المللی پول می‌توانند به این عوامل و در نتیجه به نابسامانی‌های سیاسی یوگسلاوی کمک کرده باشند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال اصلی:

آیا جایگاه ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده می باشد؟  

15– سؤالات فرعی :

چگونه قدرتهای بزرگ در طول تاریخ در طریقه مناقشات قومی دهه 90 بالکان تأثیر داشته‌اند؟

علت های تاریخی و جغرافیایی شکل گیری بحران‌های منطقه‌ای در بالکان چگونه بوده می باشد؟

بحران بالکان چگونه شکل گرفت؟

آیا بحران‌های موجود در شبه جزیره بالکان ، اتحادیه اروپا را با معضلات امنیتی مواجه ساخته می باشد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

آیا اتحادیه اروپا برای حفظ امنیت خود بایستی به بحران‌های شبه جزیره بالکان توجه داشته باشد یا خیر؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه